Jeśli masz pytania napisz do nas
pik@perfopol.pl lub zadzwoń Mateusz Woźniak - tel.
+48 694 431 211
Charakterystyka sit bębnowych
Sita bębnowe produkowane przez firmę Perfopol stosowane w przesiewaczach obrotowych wykorzystywane są głównie w procesie przetwarzania surowców mineralnych oraz odpadów stałych. Sita te służą do mechanicznego oddzielania (separacji) różnorodnych materiałów, spośród których wymienić można najważniejsze:
Podział sit bębnowych
Ze względu na rodzaj konstrukcji nośnej wyróżnić można przesiewacze mobilne oraz stacjonarne. Sita bębnowe w przesiewaczach dostosowane są do specyfiki przesiewanego materiału oraz wymagań związanych z wydajnością. W zależności od zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych sita bębnowe można podzielić na:
Monolityczne
Ten rodzaj sit bębnowych wykorzystywany jest zarówno w maszynach stacjonarnych, jak i mobilnych. Cechują się one dużą sztywnością oraz stanowią zwartą i trwałą konstrukcję. Najczęściej wyposażone są we wstęgę spiralną spawaną do wewnętrznej powierzchni sita.
Oprócz funkcji transportowej spirala dodatkowo usztywnia całą konstrukcję bębna, tworząc z pozostałymi elementami (tj. pierścienie, bieżnie, itp.) monolityczną całość. Zastosowanie tego typu konstrukcji bębna pozwala na ograniczenie masy własnej w stosunku do konstrukcji szkieletowej z wymiennymi wkładami sitowymi. W sitach bębnowych monolitycznych średnica przeważnie nie przekracza 2,5m a długość dochodzi do 10m. Zaletą jest szybka wymiana w urządzeniu i krótki czas przezbrojenia.
Segmentowe - z wymiennymi sitami
Sito bębnowe składa się z tzw. szkieletu, do którego za pomocą śrub mocowane są blachy perforowane lub siatki plecione. Taki sposób montażu (wewnątrz lub na zewnątrz konstrukcji) daje możliwość szybkiej wymiany sit odpowiednio dostosowanych do przerabianego surowca.
W przypadku zastosowania siatek plecionych, uzyskuje się dodatkowo dobre właściwości samooczyszczające poprzez drgania powstające podczas pracy bębna. Sita z konstrukcją szkieletową znajdują zastosowanie najczęściej w maszynach stacjonarnych. Średnica bębna wynosi nawet 3m a długość całkowita może osiągać prawie 20m. Ze względu na masę przekraczającą 20t wymagany jest odpowiednio dobrany napęd oraz konstrukcja wsporcza.