Siatki produkowane są z blachy o grubości g 0.5÷4* mm, szerokość blachy do 1500mm, mostek c do 24mm (w zależności od wielkości oczka i grubości blachy). Mostki powyżej 5mm - po indywidualnym uzgodnieniu.
*gr. 4mm dostępna tylko dla aluminium, max. szerokość 800mm po uzgodnieniu; pozostałe gatunki materiałów max. gr. 3mm.
t- szerokość podziałki
t1 - dlugość podziałki
a - długość oczka
b - szerokość oczka
c - mostek
g - grubość blachy
g1 – grubość siatki
L – długość siatki
W – szerokość siatki
K – kierunek nacinania i rozciągania
Przyjmujemy, że wymiary podziałek t i t1 są wielkością stałą, określoną w zamówieniu, natomiast wymiary oczka a i b są wymiarami zmiennymi wynikającymi z wielkości mostka c i grubości blachy g.
Rys.1 Wymiary oczka, mostek, grubość blachy:
02. Wymiary arkuszy lub rolek siatki
Siatki produkowane są w standardowych szerokościach, tj. 1000, 1250, 1500mm. Na życzenie Klienta siatki mogą być przycięte na inny wymiar (dodatkowa opcja).
Dla siatek produkowanych z blachy o max. grubości g=2mm - wyroby mogą być produkowane również w postaci zrolowanej.
Rys.2 Siatka w arkuszu
Rys.3 Siatka w rolce
03. Ułożenie oczka względem wymiarów siatki
Standardowo przyjmuje się, że szerokość podziałki t jest równoległa do wymiaru W (Wmax = 1500mm). Jednak również przy Lmax = 1500 możliwe jest odwrotne ułożenie (parametr do uzgodnienia przed zamówieniem).
Rys.4 Ułożenie oczka względem wymiarów siatki cięto-ciągnionej: t II W
04. Sposoby zakończenia brzegów siatek
W zależności od materiału wsadowego (blachy) możliwe są różne warianty zakończenia siatek cięto-ciągnionych. Na życzenie Klienta (opcja) możliwe jest docięcie arkuszy wg poniższych rysunków. Należy jednak wziąć pod uwagę, że przy zakończeniu siatki np. pełnymi oczkami możemy nie utrzymać żądanego wymiaru gabarytowego.
* zamknięcie oczek na długości L uzależnione jest od szerokości W i od podziałki t
TA OPCJA NIE GWARANTUJE UTRZYMANIA ZADANEGO WYMIARU.
Na życzenie Klienta siatki mogą być wyprostowane (opcja) lub zgniecione (opcja).
Dla siatek nie zgniatanych g1 jest parametrem wynikowym zależnym od wielkości mostka c
g1 - grubość siatki c-c*
Siatki mogą być zgniatane (spłaszczane) do grubości blachy g nie większej niż 3mm i przy szerokości blachy W do 1500mm.
* przyjmuje się, że wartość g1 po zgniataniu wynosi ≈ g (grubość materiału wsadowego)
Rys.7a Siatka cięto-ciągniona bez dodatkowych operacji
Rys.7b Siatka cięto-ciągniona zgniatana
RÓŻNICE POMIĘDZY STRONĄ LICOWĄ A TECHNOLOGICZNĄ
Siatka c-c posiada dwie strony: stronę licową (dekoracyjną) i technologiczną. Na stronie technologicznej mogą występować zatarcia i zarysowania powierzchni.
UWAGA: Przy zastosowaniu siatek na elewacje/panele dekoracyjne sugeruje się ich układanie (montaż) wzdłuż kierunku nacinania blachy K, na całej długości elewacji, wyłącznie stroną licową na zewnątrz. Jednakowy spośób montażu jest szczególnie ważny przy siatkach z dużym mostkiem stosowanych jako dekoracje.
Rys. 8 Siatka dekoracyjna
ŁUKOWATOŚĆ
„Siatka cięto ciągniona niedocinana uważana jest za prostą po długiej krawędzi, jeżeli przy blasze o grubości do 3 mm odchyłka od prostej w środku łuku odbiega nie więcej niż 1,5% jej długości. Dla blach o grubości powyżej 3mm odchyłka nie większa niż 2% długości.”
Dopuszcza się łukowatość w przypadku siatek niedocinanych.
Rys.9 Łukowatość
PŁASKOŚĆ SIATEK CIĘTO-CIĄGNIONYCH
Siatka cięto-ciągniona uważana jest za płaską, jeżeli ułożona na gładkiej powierzchni nie wykaże większego zagięcia do góry od tej powierzchni niż 30mm na szerokości 1000mm (3% szerokości). Dla blach nierdzewnych i kwasoodpornych odległość ta wynosi 50mm (5%). Dla stali żaroodpornych płaskości nie określa się. Inne wymagania muszą być wcześniej ustalone.
Uwaga! Dla siatek elewacyjnych o dużym oczku oraz mostku ze względu na brak możliwości prostowania maszynowego oraz duże naprężenia powstałe w wyniku nacinania i rozciągania tolerancje płaskości muszą zostać uzgodnione indywidualnie. Zwyczajowo przyjmuje zagięcie wielkości ok. 6% długości krawędzi siatki jako dopuszczalne. Zaleca się montaż siatek elewacyjnych z dodatkowymi punktami podparcia przebiegającymi przez środek arkusza.
Rys.10 Wybrzuszenie siatki f wzdłuż jej szerokości WRys.11 Wybrzuszenie siatki f wzdłuż jej długości L
SPŁASZCZANIE GRUBOŚCI BLACHY W SIATCE C-C
W niektórych przypadkach podczas nacinania w miejscu gdzie miateriał nie ma żadnego podparcia i może swobodnie "płynąć" zmienia się przekrój blachy - ulega ona "spłaszczeniu" i wydłużeniu, co jednocześnie powoduje zmianę grubości blachy w wyrobie gotowym. W miejscu węzłów, gdzie materiał jest podparty na belce, jego grubość zmniejsza się zaledwie o ok. 0.1mm. Takie zjawisko spowodowane jest technologią wytwarzania siatek c-c przy zadanych parametrach, rodzaju blachy, grubości i mostku.
Rys.12 Spłaszczenie grubości materiału wsadowego (przyklad: g=2mm)
PĘKANIE MOSTKÓW W PROCESIE GIĘCIA SIATKI
Z uwagi na rozciągniętą strukturę stali siatki cięto-ciągnionej, podczas procesu gięcia istnieje ryzyko wystapienia pęknięć mostków siatki w miejscu zagięcia.
Rys. 13 Pęknięte mostki w miejscu gięcia siatki
07. Sposób zamawiania siatki C-C
Rys.14 Przykładowy sposób ułożenia oczka względem wymiarów siatki
* t II W (szerokość podziałki t równoległa do szerokości siatki W)Dodatkowo prosimy przy zamówieniu o podanie zastosowania siatek (np. osłony, panele elewacyjne - dekoracyjne, elementy konstrukcji). Bardzo istotną informacją jest określenie czy siatki w dalszym procesie (u Klienta) będą np. wspawywane w ramy - ta wiedza pozwoli na odpowiednie dobranie parametrów technologicznych w procesie produkcyjnym, tak by spełnić wymagania.
UWAGA:
Siatki "ocynk" wykonywane są z blachy ocykowanej hutniczo przed rozciąganiem. Znaczy to, iż w miejscach nacięcia nie ma warstwy ocynkowanej.