Rola przesiewaczy bębnowych w szeroko rozumianym recyklingu odpadów jest nieoceniona. Dzięki zastosowaniu współosiowego napędu oraz wbudowanych sit można uzyskać podział materiału znajdującego się wewnątrz na określone frakcje. Jak odbywa się ten proces? Dlaczego przesiewacze mogą odgrywać tak istotną rolę w recyklingu?
Dzięki przesiewaczom możliwe jest wydajne sortowanie odpadów z uwzględnieniem ich rodzaju, wydajności, charakterystyki oraz rozmiaru cząstek. Na ogół w recyklingu odpadów wykorzystuje się dwa podstawowe rodzaje przesiewaczy:
Przesiewacz bębnowy jest wprowadzany w ruch za pomocą specjalnego układu napędowego. W zależności od wariantu stanowią go:
Sposób, w jaki odbywa się mechaniczne sortowanie odpadów, zależeć będzie przede wszystkim od rodzaju napędu, ale też od masy znajdującego się wewnątrz surowca i całego układu. W przypadku przesiewaczy pracujących pod bardzo dużym obciążeniem, zastosowanie napędu ciernego raczej nie wchodzi w grę. Dużo lepszym i skuteczniejszym rozwiązaniem jest napęd łańcuchowy lub zębatkowy.
Przesiewacz bębnowy to urządzenie, w którym kluczową rolę odgrywa technologia sitowa. Dzięki niej można łatwo zmieniać nie tylko sita, ale też ich rodzaj. Użytkownik może wybrać np. sita siatkowe, które mają doskonałe właściwości samoczyszczące, a także sita wykonane z blachy perforowanej, które charakteryzują się ponadprzeciętną wytrzymałością. Dzięki zastosowaniu przesiewaczy mechaniczne sortowanie odpadów jest:
Warto dodać, że długość niektórych przesiewaczy może wynosić ponad 10 metrów. To oznacza, że proces odsiania realizowany jest na całej długości elementu, co ma istotne przełożenie na końcową wydajność. Taka długość bębna daje nam również możliwość zastosowania na jednym sicie różnych oczek, dla poszczególnych frakcji.
Wewnątrz przesiewaczy można frakcjonować różne rodzaje odpadów. Dzięki zastosowaniu wewnętrznych mieszadeł struktura wkładu jest wstępnie rozbijana i mieszana, co ma znaczny wpływ na efektywność całego procesu. Jednocześnie trzeba pamiętać, że układ przesiewacza jest pod względem konstrukcyjnym dość prosty. Cecha ta przekłada się na dużo większą niezawodność tego rozwiązania i to nawet w przypadku wkładów o relatywnie dużym ciężarze.
Reasumując, rola przesiewaczy w szeroko rozumianym recyklingu odpadów jest wręcz nieoceniona. To dzięki nim cały proces trwa stosunkowo szybko i pozwala frakcjonować odpady z maksymalną dokładnością.
© Perfopol Sp. z o.o. 2021
ul. Radomska 76, 27-200 Starachowice, Polska
NIP: 664 000 08 22
tel. +48 41 274 58 08
e-mail: biuro@perfopol.pl